יום שני, 22 בנובמבר 2021

קרב מגע: כיצד עיסוי יכול לסייע להילחם במחלות החורף מאיר רביבו, רכז תחום עיסוי רפואי הוליסטי בכללית רפואה משלימה. מאת שרית יוכפז

 קרב מגע: כיצד עיסוי יכול לסייע להילחם במחלות החורף

מאיר רביבו, רכז תחום עיסוי רפואי הוליסטי בכללית רפואה משלימה

 

ישראלים רבים אוהבים להתפנק לכבוד יום הולדת או יום נישואים בעיסוי, מדובר במתנה נפלאה שעושה טוב לגוף ולנפש. מלבד הערך המהנה שיש לעיסוי, יש גם ערך בריאותי ובמהלך העונה הסתווית והחורפית, העיסוי, כאשר עושים אותו נכון, יכול לסייע גם לגוף ולנפש להתמודד עם תופעות המאפיינות תקופה זו. כיצד?

העלאת מצב הרוח – קונטרה לדיכאון החורף

הטמפרטורות צונחות, השמיים מעוננים, החשיפה לשמש פוחתת והחשיכה יורדת כבר בשעות אחר הצהריים. התאורה החשוכה הזו גורמת לתחושת עצבות בקרב רבים או בעגה המקצועית, הפרעה רגשית עונתית (SAD). מדובר במצב רוח קודר, בהתאם לטמרפטורה בחוץ המתבטא גם ברמות אנרגיה נמוכות, נטייה להתעצבן בקלות, צורך להאריך את שעות השינה ואף עלייה מתונה במשקל.

לעולם הרפואה המשלימה קשת רחבה של טיפולים שעשויים להקל על הסימפטומים ולשפר את מצב הרוח כאשר עיסוי הוא אחד מהם. עיסוי עשוי להגדיל את הפרשות הסרוטונין והדופמין בגוף, הורמונים שמסייעים לתחושות חיוביות. בנוסף, לעיסוי עשויה להיות השפעה על הפחתת רמות הקורטיזול, הורמון שמופרש מבלוטת יותרת הכליה ותורם לתחושות שליליות. במסגרת טיפולי עיסוי רפואי הוליסטי, ניתן לסייע בהורדת המתח והחרדות ותופעות נוספות שקשורות לדיכאון. המגע האינטנסיבי והממוקד יוצר בידוד בין הגוף לבין העולם החיצוני במהלך הטיפול, ותורם לתחושת הריכוז והאיזון בגוף תוך הניתוק מטרדות היומיום.

חיזוק מערכת חיסונית – שתדע לעמוד איתנה מול נגיפים ווריוסים למיניהם

החורף טומן בחובו "הזדמנויות" רבות לחטוף וירוסים שונים ונגיפים וככל שהגוף חזק יותר, מערכת החיסונית איתנה יותר כך כנראה נסבול פחות מאורחים לא רצויים בגוף. יש מגוון דרכים לסייע לחיזוק המערכת החיסונית כאשר אחת מהן היא המגע. הרעיון הוא קודם כל לאזן את הנפש, להרגיע את הגוף ובכך הוא יהיה קרקע פחות פורייה לקליטת נגיפים וויררוסים.

 

 

כאבי שרירים בחורף

שהות ממושכת בטמפרטורות נמוכות ומעבר חד לחלל מחומם, עלולה להשפיע על כאבים באזור הצוואר, הכתפיים והישבן. הגוף גורם לשרירים להתכווץ כשהטמפרטורות נמוכות, וזאת כדי לשמר את חום הגוף. לעתים קרובות לאחר מעבר חד לחלל מחומם, השרירים נותרים מכווצים והדבר גורם לכאבים. העיסוי יכול לסייע בחימום השרירים ובשחרורם ובכך לשוב לתנועתיות רגילה ללא תחושת כאב. תנועות החיכוך של העיסוי יחממו את השריר, ישפרו את זרימת הדם וירפו את רקמת השריר המתוחה. תנועות הלחיצה והלישה ישחררו וירפו את סיבי השריר ויצרו יציבות וגמישות טובות יותר של השרירים.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

כמו תלתלים אחרי הגשם. מאת: שרית יוכפז

  כמו תלתלים אחרי הגשם החורף ואתו הגשמים כבר דופקים בדלת ולכל אחת שמתחזקת תלתלאז' ברמה של מיקי בוגנים זה ברור: התלתלים שלכן בסכנה. טוב...